Warning: A non-numeric value encountered in /home/server425924/ftp/kalawska.pl/templates/theme1854/includes/includes.php on line 86

Warning: A non-numeric value encountered in /home/server425924/ftp/kalawska.pl/templates/theme1854/includes/includes.php on line 86
kalawska.pl - Jak to jest z tym fluorem?!

Jak to jest z tym fluorem?!

on styczeń 19, 2017
Jak to jest z tym fluorem?! Jest, czy nie jest szkodliwy? Czy aby na pewno pomaga? A co z osławionymi białymi plamami i fluorozą?
A jak dzieci nie wypluwają pasty, to może lepiej zrezygnować z tej z fluorem?
Zachęcamy do lektury artykułu dr Joanny Węgrzyn, która próbuje odpowiedzieć na chociaż część pytań i rozwiać obawy, z którymi najczęściej zgłaszacie się do gabinetu.

"Zatem od początku...fluor jest potrzebny naszym zębom...i co do tego nie mam absolutnie żadnych wątpliwości. Każdego dnia widzę zęby moich pacjentów, niestety objęte procesem próchnicowym. Obecny styl życia, pośpiech, dieta, produkty żywnościowe które wybieramy na co dzień zwykle niestety nie są łaskawe dla tkanek zębów...Dlatego własnie potrzebujemy dodatkowej pomocy. Taką zapewnia nam fluor zawarty w produktach do higieny jamy ustnej. Oczywiście, jedni potrzebują go więcej, inni mniej...najlepiej dobór produktów pozostawić specjaliście. Sami możecie, chcąc dobrze, niestety przesadzić w jedną lub w drugą stronę...
Żeby zrezygnować zupełnie z podaży fluoru, należy naprawdę mieć niezwykle wysoki poziom świadomości zdrowotnej i zachowań sprzyjających utrzymaniu należytej higieny m.in. bezwzględnie przestrzegać higieny po posiłkach ( również napojach innych niż woda), wydłużyć czas szczotkowania i mieć pewność poprawnie wykonywanych manewrów zmierzających do usuwania płytki, wprowadzić " słodkie soboty" z modelu skandynawskiego, bardzo uważnie czytać składy produktów i etykiety, eliminując kariogenne substancje z diety.. Trzeba mieć na to wszystko czas i energię. Byłoby super, gdyby każdy z pacjentów tak postępował...Ale wiem, że nie zawsze to wychodzi, dlatego jest fluor...On naprawdę robi dobrą robotę.
Takie jest również stanowisko EKSPERTÓW...FLUOR w codziennej higienie jest NIEZBĘDNY.
Co z dziećmi....Wielokrotnie już to podkreślałam, że do około 8-10 roku życia rodzice asystują dziecku podczas mycia zębów, a w razie konieczności ( u młodszych dzieci ZAWSZE !) sami ponownie szczotkują zęby. Fluor dziecięcym zębom najczęściej jest potrzebny. Niestety na co dzień widzę mleczne ząbki objęte procesem próchnicowym...niewielki odsetek dzieci ma zęby zdrowe :( Chcemy to zmienić !

WYTYCZNE z 2016 r. mówią tak:
- maluchy od pierwszego zęba do 3 r ż - 1000 ppm
-starszaki 3-6 r ż 1400 ppm
- od 6 r ż plus młodzież i dorośli 1450 ppm, a przy wysokiej frekwencji próchnicy nawet 5000 ppm ( od 16 r ż )
Dodatkową formą profilaktyki i leczenia jest aplikacja fluoru w gabinecie. Dotyczy to wszystkich, u których ubytki wciąż się pojawiają. Jest dobrą formą kontroli u dzieci po leczeniu ( dodatkowa podaż fluoru wzmacnia zęby, fluor się w nich odkłada na później ;) )

WYTYCZNE z 2016r dotyczące FLUORYZACJI w GABINECIE :
w przypadku WYSOKIEGO ryzyka próchnicy - 4 razy do roku
w przypadku UMIARKOWANEGO ryzyka próchnicy - 2 razy do roku

Dlatego apeluję o zwielokrotnienie częstości wizyt kontrolnych u dzieci - próchnica w zębach mlecznych rozwija się w błyskawicznym tempie. DZIECI potrzebują WIZYT KONTROLNYCH co 3-4 miesiące, często połączonych z aplikacją FLUORU!!!!
Na koniec prosto:
- fluor działa na bakterie, przeszkadzając im się gromadzić na zębach i utrudniając im funkcjonowanie
- stała, niska podaż fluoru odbudowuje utracone w zębach zasoby ( kiedy po posiłku bakterie nas zaatakowały, a my nie zdążyliśmy jeszcze zadziałać przeciwko nim, te zasoby tracimy )
-wyższe stężenia dają możliwość gromadzenia fluoru w postaci rezerw...takie pakiety na czarną godzinę ;)
-w sprawie fluorozy...nie widziałam ani jednego przypadku...natomiast próchnicę oglądam niestety każdego dnia :( "

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
warunki użytkowania.

Komentarze